WSL1206R1400FEB
Mfr.Part #
WSL1206R1400FEB
Description
RES 0.14 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
140mOhms
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Pins :
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Width :
1.6mm
Datasheets
WSL1206R1400FEB
Vishay / Dale WSL1206R1400FEB
WSL Series, Metal Element, 140mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C