WSL1206R1400FEA
Mfr.Part #
WSL1206R1400FEA
Description
RES 0.14 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
140mOhms
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSL1206R1400FEA
Vishay / Dale WSL1206R1400FEA
WSL Series, Metal Element, 140mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C