WSL1206R1400FBA
Mfr.Part #
WSL1206R1400FBA
Description
RES 0.14 OHM 1% 1/4W 1206
Width :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Metal Element
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
140mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Bulk
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
WSL1206R1400FBA
Vishay / Dale WSL1206R1400FBA
WSL Series, Metal Element, 140mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C