WSL1206R1300FEA
Mfr.Part #
WSL1206R1300FEA
Description
RES 0.13 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Resistance :
130mOhms
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Height :
635μm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL1206R1300FEA
Vishay / Dale WSL1206R1300FEA
WSL Series, Metal Element, 130mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C