WSL1206R1200FEK
Mfr.Part #
WSL1206R1200FEK
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Length :
3.2mm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
120mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R1200FEK
Vishay / Dale WSL1206R1200FEK
WSL Series, Metal Element, 120mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C