WSL1206R1200FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R1200FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/2W 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
120mOhms
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
170°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Series :
WSL-HP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
WSL1206R1200FEA18
Vishay / Dale WSL1206R1200FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 120mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C