WSL1206R1200FBA
Mfr.Part #
WSL1206R1200FBA
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Resistance :
120mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
WSL
Power Rating :
250mW
Published :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R1200FBA
Vishay / Dale WSL1206R1200FBA
WSL Series, Metal Element, 120mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C