WSL1206R1100FEB
Mfr.Part #
WSL1206R1100FEB
Description
RES 0.11 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
110mOhms
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
250mW
Series :
WSL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WSL1206R1100FEB
Vishay / Dale WSL1206R1100FEB
WSL Series, Metal Element, 110mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C