WSL1206R1100FBA
Mfr.Part #
WSL1206R1100FBA
Description
RES 0.11 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Rating :
250mW
Packaging :
Bulk
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
110mOhms
Datasheets
WSL1206R1100FBA
Vishay / Dale WSL1206R1100FBA
WSL Series, Metal Element, 110mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C