WSL1206R1000FTB
Mfr.Part #
WSL1206R1000FTB
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/4W 1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
Not
Package / Case :
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
100mOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
WSL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
Width :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
WSL1206R1000FTB
Vishay / Dale WSL1206R1000FTB
WSL Series, Metal Element, 100mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C