WSL1206R1000FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R1000FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/2W 1206
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series :
WSL-HP
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Weight :
16.187578mg
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Case Code (Metric) :
Resistance :
100mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Datasheets
WSL1206R1000FEA18
Vishay / Dale WSL1206R1000FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 100mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C