WSL1206R1000FBA18
Mfr.Part #
WSL1206R1000FBA18
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/2W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
170°C
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Number of Pins :
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Resistance :
100mOhms
Width :
1.6mm
Series :
WSL-HP
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
WSL1206R1000FBA18
Vishay / Dale WSL1206R1000FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 100mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C