WSL1206R1000FBA
Mfr.Part #
WSL1206R1000FBA
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Package / Case :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Resistance :
100mOhms
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height :
635μm
Series :
WSL
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Number of Pins :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
WSL1206R1000FBA
Vishay / Dale WSL1206R1000FBA
WSL Series, Metal Element, 100mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C