WSL1206R0990FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0990FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.099 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
99mOhms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
WSL
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Element
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0990FEA
Vishay / Dale WSL1206R0990FEA
WSL Series, Metal Element, 99mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C