WSL1206R0950FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0950FEA18
Description
RES 0.095 OHM 1% 1/2W 1206
Power Rating :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Width :
1.6mm
Height :
635μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
95mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Series :
WSL-HP
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
WSL1206R0950FEA18
Vishay / Dale WSL1206R0950FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 95mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C