WSL1206R0950FBA
Mfr.Part #
WSL1206R0950FBA
Description
RES 0.095 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
WSL
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Height :
635μm
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Length :
3.2mm
Resistance :
95mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0950FBA
Vishay / Dale WSL1206R0950FBA
WSL Series, Metal Element, 95mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C