WSL1206R0940DEK
Mfr.Part #
WSL1206R0940DEK
Description
RES 0.094 OHM 0.5% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Tin
Width :
1.6mm
Height :
635μm
Resistance :
94mOhms
Length :
3.2mm
Packaging :
Bulk
Series :
WSL
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
WSL1206R0940DEK
Vishay / Dale WSL1206R0940DEK
WSL Series, Metal Element, 94mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C