WSL1206R0910FTA18
Mfr.Part #
WSL1206R0910FTA18
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/2W 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Height :
635μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Series :
WSL-HP
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
91mOhms
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL1206R0910FTA18
Vishay / Dale WSL1206R0910FTA18
WSL-HP Series, Metal Element, 91mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C