WSL1206R0910FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0910FEB
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/4W 1206
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
91mOhms
Datasheets
WSL1206R0910FEB
Vishay / Dale WSL1206R0910FEB
WSL Series, Metal Element, 91mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C