WSL1206R0910FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0910FEA18
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/2W 1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
635μm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
WSL-HP
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Resistance :
91mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free
Width :
1.6mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military Standard :
Not
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0910FEA18
Vishay / Dale WSL1206R0910FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 91mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C