WSL1206R0910FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0910FEA
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/4W 1206
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
635μm
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Series :
WSL
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
91mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0910FEA
Vishay / Dale WSL1206R0910FEA
WSL Series, Metal Element, 91mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C