WSL1206R0900FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0900FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.09 OHM 1% 1/2W 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Height :
635μm
Published :
Resistance :
90mOhms
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Element
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL-HP
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Datasheets
WSL1206R0900FEA18
Vishay / Dale WSL1206R0900FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 90mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C