WSL1206R0900FBA
Mfr.Part #
WSL1206R0900FBA
Description
RES 0.09 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Tolerance :
±1%
Height :
635μm
Package / Case :
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
WSL
Power Rating :
250mW
Resistance :
90mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0900FBA
Vishay / Dale WSL1206R0900FBA
WSL Series, Metal Element, 90mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C