WSL1206R0900DEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0900DEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.09 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Resistance :
90mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Element
Number of Terminations :
2
Datasheets
WSL1206R0900DEA
Vishay / Dale WSL1206R0900DEA
WSL Series, Metal Element, 90mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C