WSL1206R0890FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0890FEA
Description
RES 0.089 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
89mOhms
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Lead Free :
Lead Free
Series :
WSL
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
WSL1206R0890FEA
Vishay / Dale WSL1206R0890FEA
WSL Series, Metal Element, 89mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C