WSL1206R0870FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0870FEA
Description
RES 0.087 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
87mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Published :
Package / Case :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Lead Free
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Height :
635μm
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSL1206R0870FEA
Vishay / Dale WSL1206R0870FEA
WSL Series, Metal Element, 87mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C