WSL1206R0850FTA
Mfr.Part #
WSL1206R0850FTA
Description
RES 0.085 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
85mOhms
Series :
WSL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Height :
635μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R0850FTA
Vishay / Dale WSL1206R0850FTA
WSL Series, Metal Element, 85mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C