WSL1206R0850FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0850FEA
Description
RES 0.085 OHM 1% 1/4W 1206
Metal Element
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Series :
WSL
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
85mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
250mW
Height :
635μm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
WSL1206R0850FEA
Vishay / Dale WSL1206R0850FEA
WSL Series, Metal Element, 85mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C