WSL1206R0830FTA
Mfr.Part #
WSL1206R0830FTA
Description
RES 0.083 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Width :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Tolerance :
±1%
Series :
WSL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
83mOhms
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
Tape and Reel (TR)
Height :
635μm
Composition :
Metal Element
Package / Case :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0830FTA
Vishay / Dale WSL1206R0830FTA
WSL Series, Metal Element, 83mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C