WSL1206R0830FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0830FEA
Description
RES 0.083 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Tin
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
83mOhms
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
170°C
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
635μm
Datasheets
WSL1206R0830FEA
Vishay / Dale WSL1206R0830FEA
WSL Series, Metal Element, 83mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C