WSL1206R0820FTA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0820FTA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.082 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
WSL-HP
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height :
635μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Resistance :
82mOhms
Max Operating Temperature :
170°C
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Element
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
WSL1206R0820FTA18
Vishay / Dale WSL1206R0820FTA18
WSL-HP Series, Metal Element, 82mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C