WSL1206R0820FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0820FEA18
Description
RES 0.082 OHM 1% 1/2W 1206
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
82mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
250mW
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL-HP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0820FEA18
Vishay / Dale WSL1206R0820FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 82mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C