WSL1206R0820FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0820FEA
Description
RES 0.082 OHM 1% 1/4W 1206
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Published :
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
WSL
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
3.2mm
Resistance :
82mOhms
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL1206R0820FEA
Vishay / Dale WSL1206R0820FEA
WSL Series, Metal Element, 82mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C