WSL1206R0820FBA
Mfr.Part #
WSL1206R0820FBA
Description
RES 0.082 OHM 1% 1/4W 1206
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
WSL
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Resistance :
82mOhms
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Composition :
Metal Element
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R0820FBA
Vishay / Dale WSL1206R0820FBA
WSL Series, Metal Element, 82mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C