WSL1206R0800FTA18
Mfr.Part #
WSL1206R0800FTA18
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/2W 1206
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
80mOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
WSL-HP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
WSL1206R0800FTA18
Vishay / Dale WSL1206R0800FTA18
WSL-HP Series, Metal Element, 80mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C