WSL1206R0800FEB18
Mfr.Part #
WSL1206R0800FEB18
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Pins :
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Series :
WSL-HP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
80mOhms
Length :
3.2mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
Width :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL1206R0800FEB18
Vishay / Dale WSL1206R0800FEB18
WSL-HP Series, Metal Element, 80mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C