WSL1206R0800FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0800FEB
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
Not
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Package / Case :
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Series :
WSL
Voltage - Rated AC :
140mV
Resistance :
80mOhms
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Width :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
140mV
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
635μm
Voltage - Rated DC :
140mV
Datasheets
WSL1206R0800FEB
Vishay / Dale WSL1206R0800FEB
WSL Series, Metal Element, 80mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C