WSL1206R0800FEA18
Mfr.Part #
WSL1206R0800FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/2W 1206
Supplier Device Package :
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
WSL-HP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
80mOhms
Height :
635μm
Case Code (Metric) :
Datasheets
WSL1206R0800FEA18
Vishay / Dale WSL1206R0800FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 80mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C