WSL1206R0800FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0800FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Working Voltage :
0.1414V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
80mOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated AC :
140mV
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
635μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
140mV
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power Rating :
250mW
Series :
WSL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Metal Element
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Datasheets
WSL1206R0800FEA
Vishay / Dale WSL1206R0800FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 80mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C