WSL1206R0800FBA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0800FBA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Element
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
170°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
80mOhms
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL-HP
Package / Case :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Height :
635μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Datasheets
WSL1206R0800FBA18
Vishay / Dale WSL1206R0800FBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 80mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C