WSL1206R0800FBA
Mfr.Part #
WSL1206R0800FBA
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
80mOhms
Number of Pins :
Composition :
Metal Element
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
2
Case Code (Metric) :
Datasheets
WSL1206R0800FBA
Vishay / Dale WSL1206R0800FBA
WSL Series, Metal Element, 80mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C