WSL1206R0750JEA
Mfr.Part #
WSL1206R0750JEA
Description
RES 0.075 OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Resistance :
75mOhms
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
635μm
Width :
1.6mm
1 (Unlimited)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
WSL1206R0750JEA
Vishay / Dale WSL1206R0750JEA
WSL Series, Metal Element, 75mOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -65°C~170°C