WSL1206R0750FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0750FTB
Description
RES 0.075 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Metal Element
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Number of Pins :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
75mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Width :
1.6mm
Package / Case :
2
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Metric) :
Datasheets
WSL1206R0750FTB
Vishay / Dale WSL1206R0750FTB
WSL Series, Metal Element, 75mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C