WSL1206R0750FTA
Mfr.Part #
WSL1206R0750FTA
Description
RES 0.075 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
75mOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Series :
WSL
Package / Case :
Height :
635μm
Datasheets
WSL1206R0750FTA
Vishay / Dale WSL1206R0750FTA
WSL Series, Metal Element, 75mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C