WSL1206R0750FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0750FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.075 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
75mOhms
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0750FEA
Vishay / Dale WSL1206R0750FEA
WSL Series, Metal Element, 75mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C