WSL1206R0750BEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0750BEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.075 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL
Composition :
Metal Element
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
75mOhm
Datasheets
WSL1206R0750BEB
Vishay / Dale WSL1206R0750BEB
WSL Series, Metal Element, 75mOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -65°C~170°C