WSL1206R0700FTA
Mfr.Part #
WSL1206R0700FTA
Description
RES 0.07 OHM 1% 1/4W 1206
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
70mOhms
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL1206R0700FTA
Vishay / Dale WSL1206R0700FTA
WSL Series, Metal Element, 70mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C