WSL1206R0700FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0700FEA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.07 OHM 1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Metal Element
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
70mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
WSL1206R0700FEA
Vishay / Dale WSL1206R0700FEA
FIXED RESISTOR WSL Series, Metal Element, 70mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C