WSL1206R0700DTA
Mfr.Part #
WSL1206R0700DTA
Description
RES 0.07 OHM 0.5% 1/4W 1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Published :
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
70mOhms
Tolerance :
±0.5%
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0700DTA
Vishay / Dale WSL1206R0700DTA
WSL Series, Metal Element, 70mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C