WSL1206R0680FTB
Mfr.Part #
WSL1206R0680FTB
Description
RES 0.068 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6mm
Resistance :
68mOhms
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
WSL1206R0680FTB
Vishay / Dale WSL1206R0680FTB
WSL Series, Metal Element, 68mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C